Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Skoro pattern to rytm...
Skoro pattern to rytm...

Muzyka dla tkanin (Spotify)

Miesięczna playlista HCH specjalnie dla MOST.
Przygotowują Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński.

 

1. SAM DREAM (marzec)

Aksamitny saksofon przetwarzany przez kolorowe efekty brzmieniowe, niesymetryczne linie perkusji. I zszyte w równych proporcjach inspiracje jazzem i hip-hopem. To wszystko znajdziemy w muzyce Sama Gendela i jego przyjaciół. Tym razem w playliście płynna rzeczywistość Północnego Hollywood, muzyczni outsiderzy - głównie z Kalifornii i okolic.

Bartek Chaciński

 

 

2. KOLORY WIOSNY (Kwiecień)

Pop, który uciekł w abstrakcję? 35 lat temu ukazała się płyta "The Colour of Spring" grupy Talk Talk, a jej lider Mark Hollis, nagrywający dotąd syntezatorowe, taneczne przeboje, zmienił nasze oczekiwania w stosunku do muzyki środka. Proste barwy zastąpiły sprane, nieoczywiste kolory, a regularne, maszynowe motywy - delikatne i żywe akcenty utykane tu i ówdzie z finezją i rozmachem. Wyszedł uniwersalny soundtrack wczesnej wiosny, aktualny do dziś, kiedy różni artyści nawiązują do tamtej estetyki - wprost, czasem nieświadomie, a może tylko poprzez świeżość i witalność swoich propozycji. 

Bartek Chaciński

 

3. WZORY Z AFRYKI (maj)

Słynna uwaga Briana Eno o tym, że nie lubi komputerów, bo za mało w nich Afryki, traci na aktualności. Twórcy muzyki afrykańskiej też używają komputerów. Czy muzyka zachodnia kiedykolwiek była bliżej Afryki niż jest teraz? Czy muzyka afrykańska kiedykolwiek była bliżej świata zachodniego? Wzory i inspiracje płyną w obie strony, a komputery mają w sobie coraz więcej Afryki. Mamy nadzieję, że świadczy o tym miesięczna playlista HCH ułożona (na komputerze) specjalnie dla THE MOST. Bartek Chaciński 

 
 

4. WSCHODNIE ORNAMENTY (czerwiec)

Czasy, kiedy określenia "arabski pop" albo "tureckie disco" oznaczały coś niedobrego, z całą pewnością się skończyły. Przynajmniej dla odbiorcy tej playlisty. Na Bliskim Wschodzie albo w północnej Afryce robią najlepszą muzykę taneczną, a utwory z Indii i Pakistanu to coś więcej niż ścieżka dźwiękowa do sesji jogi. Mamy w tym swój udział - nasi instrumentaliści (Marek Pędziwiatr, Wacław Zimpel) jeżdżą na Wschód nie po oświecenie duchowe, tylko współpracę muzyczną. Tym razem podążyliśmy ich śladem. Nie uwierzycie, dokąd nas ta podróż zaprowadziła. Miesięczną playlistę HCH - specjalnie dla THE MOST - kończymy przygotowywać 1 czerwca, w głębokim transie. Nie odlatujcie za daleko, zanim pojawi się lipcowa.

Bartek Chaciński
 
 
 

5. FALE GORĄCA (lipiec)

 
Przez lata nauczyliśmy się dobrze kojarzyć letnie miesiące. Gdzieś między obszarem anglosaskim (można kojarzyć z nim 4 lipca) a frankofońskim (wiadomo - 14 lipca) odnaleźliśmy sporo beztroskich inspiracji i wyszła z tego playlista, którą można zilustrować wakacyjne garden party albo podróż na drugi koniec Europy. Zaczęliśmy na francuskiej plaży z Serge'em Gainsbourgiem, a kończymy na kalifornijskiej z Carlosem Niño. Co było po drodze, nie bardzo pamiętamy, więc jak nic trzeba będzie to powtórzyć. Wakacyjną playlistę HCH - specjalnie dla THE MOST - kończymy przygotowywać przekonani, że z tym zestawem lato nigdy już nie będzie tylko letnie.
 
Bartek Chaciński
 
 
 

 

5. KOLORY LAPTOPÓW (sierpień)

 
20 lat temu producent z laptopem na scenie robił wrażenie - mówiło się nawet i pisało o tym, że wyprze gitarzystów. Potrafił zresztą wygenerować ze swojego urządzenia sporo hałasu. Ostatecznie gitarzystów nie wyparł (ba, okazało się, że - jak u Fennesza - cyfrowa obróbka świetnie brzmienie gitary uzupełnia), ale zadomowił się na tyle, że dziś przenośny komputer na koncercie traktujemy jako coś zupełnie naturalnego. Muzykę z laptopem w roli głównej popularyzowała m.in. wytwórnia Mego, którą kierował przez ponad ćwierć wieku zmarły niedawno Peter "Pita" Rehberg. Sierpniowa playlista HCH - specjalnie dla THE MOST - to hołd dla niego, jego podopiecznych i rewolucji sprzed dwóch dekad.
Bartek Chaciński
 

 

7. BARWY KAMPANII (wrzesień)

To jest podwójny wrzesień, który na tle poprzednich miesięcy - i poprzedniego września - wydaje się restartem na znacznie większą skalę. Wyszliśmy więc z założenia, że w muzyce na tej miesięcznej playliście trzeba zaszyć podwójną dawkę energii. Prosimy nie odczytywać "You Can Do It" z utworu Caribou jako niezdarnej formy coachingu. Ani "Leave It" z utworu Quickly, Quickly jako zaproszenia do porzucenia wszystkiego. To się wszystko jakoś ułoży, jak zwykle, kawałek po kawałku. Wystarczy dobra ścieżka dźwiękowa. Miesięczną playlistę HCH specjalnie dla THE MOST zebrali Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński - również kawałek po kawałku.

 

8. CZERWONY PAŹDZIERNIK (październik)

Mamy mieszane uczucia w związku z październikiem i sporo niepewności, bo zazwyczaj w tym pracowitym miesiącu na tyle trudno się zatrzymać choć na moment, żeby wyrobić sobie jakieś zdanie. Wyszliśmy tym razem od samego klimatu miesiąca, od Cabaret Voltaire (bo Richard H Kirk), zimnowojennej atmosfery i zimnej fali. I czerwieni - nie tyle tej z liści, ile raczej tej alarmowej lub oznaczającej pełne obroty, o krok od przegrzania. Znajdą się jednak w tym miksie także śladowe ilości historii o łodziach podwodnych. Oto nasza - całkiem gorąca, mamy wrażenie - ścieżka dźwiękowa na październik. Miesięczną playlistę HCH specjalnie dla THE MOST zebrali Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński - również kawałek po kawałku.

 

9. NOVEMBER RAIN (listopad)

Zebraliśmy to wszystko kluczem listopada - i tego, że pada. Tytuł sugeruje piosenkę, której na tej playliście nie ma, bo (choć trudno w to uwierzyć) wcale nie trzeba jej wykorzystywać, żeby przygotować zestaw pod hasłem "November Rain". Listopad okazał się jednym z najbardziej inspirujących muzyków miesięcy, a deszcz jest (to wiadomo od lat) jednym z najbardziej inspirujących muzyków zjawisk pogodowych. Miesięczną playlistę HCH specjalnie dla THE MOST zebrali Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński, dla nas też jedno i drugie okazało się inspirujące. 

 

10. HCHristmas (HCH, grudzień)

Playlista świąteczna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl