Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Jak stworzyć dobry wzór tkaniny? Wskazówki
Jak stworzyć dobry wzór tkaniny? Wskazówki

Najważniejszy jest unikalny, autorski charakter. Technika podąży za projektem.

Raport

Raportem nazywamy tę część tkaniny, która będzie następnie wielokrotnie powielana. Raport może mieć różną wielkość, począwszy od kilku centymetrów do kilkunastu metrów. Istnieje jednak kilka ograniczeń. Najważniejsze to szerokość powierzchni roboczej drukarki lub krosna, czyli maszyny, za pomocą której wzór jest nanoszony na tkaninę. Najczęściej spotykana szerokość to 150 cm. Czasem jednak zdarza się, i dotyczy to przede wszystkim krosien żakardowych, że co prawda maszyna może produkować tkaninę o szerokości 150 cm lub 220 cm, ale wzór musi mieć szerokość mniejszą, np. 75 cm. Takie krosna powielają następnie wzór 1:1 na całej swojej szerokości bez możliwości jego obrotu lub przemieszczania w dalszej części.

Rodzaje raportów

Rozróżniamy tkaniny jednoraportowe i wieloraportowe. Do tkanin 1-raportowych należą przede wszystkim kilimy, a często też dywany, koce. Nie jest to jednak wymóg konieczny do projektowania wzorów dla tych tkanin.

Tkaniny wieloraportowe to takie, na których wzór powtarza się wielokrotnie, a połączenie wzoru w całość odbywa się w sposób niewidoczny.

Sposoby łączenia mniejszych raportów w procesie projektowania

Załóżmy, że nasz podstawowy wzór to kafelek z literą R. Na poniższych grafikach pokazano kilka sposobów łączenia ze sobą takich kafelków.

A. Wzory tradycyjne

B. Wzory nietradycyjne

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl