
Wieszanie gobelinu to nie lada wyzwanie. Chcemy przecież, żeby nasza tkanina prezentowała się pięknie. Poniżej prezentujemy 2 wypróbowane przez nas sposoby. Zaznaczamy jednocześnie, że nie są to jedyne drogi to rozwiązania tej łamigłówki. Ważne jest tylko, żeby nie uszkodzić naszej tkaniny i zadbać o odpowiednie napięcie materiału.
Przygotowanie
Na początek dobrze jest dokładnie wyprasować gobelin. Drobne zagniecenia mogą ujawnić się zwłaszcza podczas zmian oświetlenia. Tylko wygładzony materiał będzie prezentował się estetycznie i faktycznie ozdobi nasze wnętrze.
Następnie przymierzamy gobelin do miejsca docelowego. Można pomóc sobie niewielkimi kawałkami taśmy – pozwoli to na kilkukrotne przewieszanie gobelinu, zanim znajdziemy dla niego optymalne miejsce. To również idealny moment, by przyłożyć do gobelinu poziomicę. Wiemy z doświadczenia, że ten krok jest kluczowy, a zastosowanie taśmy pozwoli na nieinwazyjne, doraźne działanie. Rogi kompozycji zaznaczamy ołówkiem.
Teraz czas na wieszanie właściwe
Sposób 1
na taśmę
Pomiędzy narysowanymi znakami przyklejamy min. 2 pasy taśmy dwustronnej. Do nich przyklejamy nasz gobelin. Kilka dodatkowych kawałków umieszczonych w dolnej partii gobelinu może pomóc nam go napiąć.
Górną część gobelinu można dodatkowo zabezpieczyć kilkoma (3-5) małymi gwoździkami na wysokości krajki, czyli paska wykańczającego tkaninę. W ten sposób gobelin na pewno się nie zsunie.
Przed podjęciem akcji wieszania warto sprawdzić w mało widocznym miejscu, czy taśma nie uszkadza naszej powierzchni ściany.
Sposób 2
na listewki
Przygotowujemy 2 płaskie listewki o szerokości gobelinu.
Do dolnej krawędzi gobelinu przymocowujemy listewkę za pomocą pinezek lub małych gwoździków, co ok 10 cm. Do tego służy nam krajka, czyli zintegrowany, ok. 1 cm pasek materiału wykańczający tkaninę. Krajka utkana jest specjalnym, gęstym splotem, dzięki czemu gobelin nie będzie się pruć lub odkształcać.
Następnie górną listewkę przymocowujemy do ściany we wcześniej zaznaczonym miejscu dowolnym sposobem. W zależności od powierzchni, z którą pracujemy, będzie nam potrzebna wiertarka, śrubokręt, albo młotek oraz odpowiednie wkręty / kołki rozporowe / gwoździe. Z doświadczenia wiemy, że złapanie listewki w 2 miejscach w zupełności wystarcza.
Do górnej listewki przymocowujemy górną krawędź gobelinu za pomocą pinezek lub gwoździków. W ten sposób osiągniemy idealnie napięty materiał.
Dolną listewkę także można przymocować do ściany, jeśli jej ruchomość przeszkadza domownikom.