Muzyka dla tkanin (Spotify)

Miesięczna playlista HCH specjalnie dla MOST.
Przygotowują Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński.

 

1. SAM DREAM (marzec 2021)

Aksamitny saksofon przetwarzany przez kolorowe efekty brzmieniowe, niesymetryczne linie perkusji. I zszyte w równych proporcjach inspiracje jazzem i hip-hopem. To wszystko znajdziemy w muzyce Sama Gendela i jego przyjaciół. Tym razem w playliście płynna rzeczywistość Północnego Hollywood, muzyczni outsiderzy - głównie z Kalifornii i okolic.

Bartek Chaciński

2. KOLORY WIOSNY (Kwiecień 2021)

Pop, który uciekł w abstrakcję? 35 lat temu ukazała się płyta "The Colour of Spring" grupy Talk Talk, a jej lider Mark Hollis, nagrywający dotąd syntezatorowe, taneczne przeboje, zmienił nasze oczekiwania w stosunku do muzyki środka. Proste barwy zastąpiły sprane, nieoczywiste kolory, a regularne, maszynowe motywy - delikatne i żywe akcenty utykane tu i ówdzie z finezją i rozmachem. Wyszedł uniwersalny soundtrack wczesnej wiosny, aktualny do dziś, kiedy różni artyści nawiązują do tamtej estetyki - wprost, czasem nieświadomie, a może tylko poprzez świeżość i witalność swoich propozycji. 

Bartek Chaciński

 3. WZORY Z AFRYKI (maj 2021)

Słynna uwaga Briana Eno o tym, że nie lubi komputerów, bo za mało w nich Afryki, traci na aktualności. Twórcy muzyki afrykańskiej też używają komputerów. Czy muzyka zachodnia kiedykolwiek była bliżej Afryki niż jest teraz? Czy muzyka afrykańska kiedykolwiek była bliżej świata zachodniego? Wzory i inspiracje płyną w obie strony, a komputery mają w sobie coraz więcej Afryki. Mamy nadzieję, że świadczy o tym miesięczna playlista HCH ułożona (na komputerze) specjalnie dla THE MOST.

Bartek Chaciński

Czasy, kiedy określenia "arabski pop" albo "tureckie disco" oznaczały coś niedobrego, z całą pewnością się skończyły. Przynajmniej dla odbiorcy tej playlisty. Na Bliskim Wschodzie albo w północnej Afryce robią najlepszą muzykę taneczną, a utwory z Indii i Pakistanu to coś więcej niż ścieżka dźwiękowa do sesji jogi. Mamy w tym swój udział - nasi instrumentaliści (Marek Pędziwiatr, Wacław Zimpel) jeżdżą na Wschód nie po oświecenie duchowe, tylko współpracę muzyczną. Tym razem podążyliśmy ich śladem. Nie uwierzycie, dokąd nas ta podróż zaprowadziła. Miesięczną playlistę HCH - specjalnie dla THE MOST - kończymy przygotowywać 1 czerwca, w głębokim transie. Nie odlatujcie za daleko, zanim pojawi się lipcowa.

Bartek Chaciński


Przez lata nauczyliśmy się dobrze kojarzyć letnie miesiące. Gdzieś między obszarem anglosaskim (można kojarzyć z nim 4 lipca) a frankofońskim (wiadomo - 14 lipca) odnaleźliśmy sporo beztroskich inspiracji i wyszła z tego playlista, którą można zilustrować wakacyjne garden party albo podróż na drugi koniec Europy. Zaczęliśmy na francuskiej plaży z Serge'em Gainsbourgiem, a kończymy na kalifornijskiej z Carlosem Niño. Co było po drodze, nie bardzo pamiętamy, więc jak nic trzeba będzie to powtórzyć. Wakacyjną playlistę HCH - specjalnie dla THE MOST - kończymy przygotowywać przekonani, że z tym zestawem lato nigdy już nie będzie tylko letnie.

Bartek Chaciński